Lotus svänger från el till hybrid – nya Eletre får 952 hästkrafter

Lotus tar ett oväntat steg i sin elektrifiering. Nya Eletre X introducerar en helt ny hybridteknik som kombinerar eldrift med förbränningsmotor och levererar upp till 952 hästkrafter samt en räckvidd på över 1 200 kilometer.

Lotus har de senaste åren profilerat sig hårt mot elbilar. Modeller som Eletre och Emeya har varit en del av märkets ambition att bli ett helt elektrifierat prestandamärke.

Nu sker emelletid ett tydligt skifte.

Med nya Eletre X introducerar Lotus drivlinan X Hybrid, en teknik som kombinerar elbilens respons med hybridens flexibilitet. Resultatet är en suv som kan köras helt elektriskt i vardagen men som samtidigt erbjuder lång räckvidd och full prestanda när det behövs.

Eletre X blir den första modellen i Europa som använder tekniken. Systemet hade tidigare premiär i Kina i suv-mdellen Lotus FOR ME och är ett kvitto på att efterfrågan på elbilar inte levt upp till förväntningarna.

Foto: Lotus

Nästan 1 000 hästkrafter

Under karossen sitter ett avancerat hybridsystem med dubbla elmotorer och en generatorbaserad förbränningsmotor.

Tillsammans levererar drivlinan upp till 700 kW vilket motsvarar 952 hästkrafter. Vridmomentet anges till 935 Nm och sprinten från 0 till 100 km i timmen ska gå på 3,3 sekunder.

En detalj som sticker ut är att systemet kan leverera upp till 550 kW, drygt 670 hästkrafter, även när batteriet bara är laddat till omkring 20 procent. Det innebär att prestandan ska vara relativt konstant oavsett laddningsnivå.

Eletre X

Snabbladdning på nio minuter

Lotus lyfter även fram laddtekniken som ett av systemets starkaste kort.

Eletre X använder en 900-voltsarkitektur som enligt Lotus ska kunna ladda batteriet från 20 till 80 procent på ungefär nio minuter.

Systemet kompletteras dessutom av flera nivåer av regenerativ bromsning som återvinner energi under körning vilket pekar på att Eletre X kommer att kännas som en elbil att ratta.

Räckvidd över 1 200 kilometer

Hybridlösningen gör det möjligt att växla mellan flera olika driftlägen beroende på situation.

Bilen kan fungera som ren elbil, seriehybrid eller parallellhybrid.

Batteriet är på 70 kWh och den elektriska räckvidden uppges kunna nå upp till 350 kilometer. När batteri och bränsletank kombineras anger Lotus en total räckvidd på över 1 200 kilometer.

Lotus lovar klassisk körkänsla

Trots den tekniska tyngden vill Lotus behålla sin traditionella körkaraktär.

Eletre X får därför aktiv krängningskontroll, luftfjädring och en bakspoiler med flera olika lägen. Bromsarna kommer från Brembo med sexkolvsok fram.

Med det sagt är det svårt att trolla bort vikten på en pjäs som väger över 2,5 ton.

Ett tydligt strategiskt skifte

Lotus har länge varit synonymt med lätta sportbilar och mekanisk enkelhet medan Eletre X är raka motsatsen till allt det.

Samtidigt är det svårt att inte tolka modellen som ett tecken på att ren eldrift inte räcker för alla marknader just nu. Hybridtekniken ger längre räckvidd, kortare laddstopp och färre kompromisser.

Om Lotus lyckas kombinera nästan 1 000 hästkrafter med den körkänsla som märket är känt för kan Eletre X bli en av de mest intressanta elektrifierade suv-modellerna på marknaden, om än den mest nischade.

De europeiska specifikationerna presenteras närmare lanseringen i juni 2026 och de första leveranserna väntas i slutet av året.