Bakaxeln lossnade på Omoda 5 – nästan 9 000 bilar återkallas
En Omoda 5 tappade bakaxeln och bakhjulen under färd i Malaysia. Händelsen har lett till en återkallelse av 8 878 bilar och ett tillfälligt stopp för nyregistreringar av berörda versioner. Nu har Cherys ordförande Yin Tongyue offentligt bett om ursäkt.
Haveriet inträffade i Johor Bahru den 6 oktober. Den bakre hjulupphängningen och båda bakhjulen separerade från bilen, och bilder från platsen fick stor spridning.
Sedan dess har både tillverkaren och de malaysiska myndigheterna inlett åtgärder.
Vid en konferens om uppkopplade fordon i Peking den 21 oktober kommenterade Cherys ordförande Yin Tongyue kvalitetsproblemen. Han berättade att han personligen hade bett Malaysias minister för investeringar, handel och industri om ursäkt.
Samtidigt uppmanade han kinesiska biltillverkare att närma sig utländska marknader med ödmjukhet och långsiktighet.
Nästan 9 000 bilar omfattas
Återkallelsen gäller 8 878 exemplar av Omoda 5 i de malaysiska utförandena C och H.
Det betyder inte att samtliga bilar har konstaterade fel. De omfattas av en kampanj där berörda komponenter ska kontrolleras och vid behov bytas.
Chery Malaysia meddelade återkallelsen den 11 oktober. Kontroller och nödvändiga reparationer ska utföras utan kostnad för ägarna.
Vilka enskilda bilar som berörs går att kontrollera med hjälp av chassinumret på företagets lokala webbplats.
Myndigheten stoppade nyregistreringar
Malaysias vägtrafikmyndighet JPJ beslutade den 11 oktober att tillfälligt stoppa typgodkännandet för berörda modeller och versioner. Därmed stoppades också nya registreringar.
Myndigheten kräver att Chery identifierar riskfordon utifrån bland annat komponentnummer, tillverkningsserier och chassinummer.
Granskningen omfattar även tillverkningen, monteringen och leverantörerna av bakaxelkomponenter. Kvalitetskontroller och rutiner för att inspektera svetsförband ska undersökas.
Enligt myndighetens besked får stoppet hävas först när korrigerande och förebyggande åtgärder har genomförts och säkerheten har bekräftats tekniskt.
Det handlar alltså om en granskning av både bilarna och processerna bakom dem.
Liknande problem redan 2024
Omoda 5 har tidigare varit föremål för en kampanj i Malaysia efter ett bakaxelhaveri.
År 2024 omfattades 600 bilar av kontroller. Då hänvisade Chery till ett kalibreringsproblem i en komponentleverantörs utrustning.
Den tidigare händelsen gör det nya haveriet särskilt uppseendeväckande. Men det är ännu inte fastställt att de båda fallen har samma grundorsak.
Det går därför inte att dra slutsatsen att en tidigare åtgärd har misslyckats enbart för att en liknande komponent åter hamnat i fokus.
Vad betyder det för svenska bilägare?
Den bekräftade återkallelsen gäller Malaysia. Det granskade underlaget visar inte att svenska bilar omfattas av samma kampanj.
Det innebär heller inte att samtliga versioner som säljs under Omoda-namnet har samma konstruktion eller berörda komponenter.
Chery Malaysia uppger att modeller i den nuvarande produktionen inte omfattas av återkallelsen. För en enskild bil är det emellertid chassinumret och tillverkarens besked för den aktuella marknaden som behöver kontrolleras.
För Chery återstår samtidigt en större uppgift än att undersöka och reparera bilar. Företaget behöver kunna förklara hur haveriet uppstod och vilka åtgärder som ska förhindra att det händer igen.