Audi A2 fyller 25 år – vi firar i Tyskland

Audi A2 var vid lanseringen en banbrytande småbil med kaross i aluminium, raffinerade köregenskaper och en bränsleförbrukning på så lågt som 0,3 liter milen. I år är det 25-årsjubileum för modellen, och Gustaf Gripenlöf Karlberg har varit i Tyskland för att fira.

Foto: Audi

Audi A2 är något av en parentes i bilhistorien. Den byggdes på en helt egen plattform i ett material som inte har använts till någon annan bil i klassen, och fick aldrig någon efterträdare.

Med kompakta dimensioner, ett egensinnigt formspråk och blygsamma effektsiffror är A2 också en bil som många mer adrenalinstinna bilfantaster rynkar på näsan åt.

Modellen har emellertid med åren samlat en trogen skara entusiaster, som uppskattar dess individualitet, praktikalitet och finurliga design.

Audi A2 är en favorit bland motorjournalister

Det kanske mest övertygande kvittot på att Audi A2 erbjuder något speciellt är att den är en favorit bland Europas motorjournalister.

När det var dags för 25-årsfirande valde Audi således att skicka inbjudningarna till just journalister som själva äger en A2. En kategori där undertecknad ingår.

Audi A2 aluminium
Att bygga en småbil i Aluminium var ett djärvt drag av Audi.

Kalaset ägde rum i den tyska industristaden Neckarsulm några mil norr om Stuttgart, som inom Audi-kretsar främst är känd som hemvist för Audi Sport GmbH – tidigare Quattro GmbH.

Staden är också basen för tillverkningen av Audis aluminiumbilar.

Firande med internationell prägel

Dagen började utanför det storslagna komplexet Audi Forum Neckarsulm, där A2:or i en mängd olika varianter och kulörer stod uppradade.

Ett batteri med bilar väntade utanför Audi Forum Neckarsulm.

Vissa av vagnarna ägdes av Audi själva, medan andra tillhörde journalister från Tyskland, Österrike, Nederländerna och Storbritannien som valt att köra sina egna bilar till firandet.

Det mest iögonfallande exemplaret i samlingen var en Audi-ägd A2 i specialversionen Colour Storm, lackad i den mycket ovanliga kulören Papaya orange.

En Aud A2 Colour Storm i kulören Papaya Orange stack ut i samligen.

Därför är Audi A2 populär

Nu undrar kanske den oinvigde varför just Audi A2 är en sådan favorit bland praktiskt lagda bilnördar, och anledningarna är flera.

Det mest uppenbara är att karossen är tillverkad i aluminium, som inte rostar och gör under för bilens vikt. Hela karossen inklusive dörrar och baklucka väger bara 153 kilo, och en komplett bil väger 855 kilo i den lättaste modellversionen.

Karossen inklusive dörrar och baklucka väger bara 153 kilo.

Bilen framstår också designmässigt som betydligt yngre än vad den i själva verket är, och i termer av paketering är den något av ett mirakel.

Den är både kortare och smalare än en ny 3-dörrars Mini Cooper, men rymmer trots det fyra fullvuxna personer utan några större problem. Fäller man baksätet påminner lastutrymmet om det i en mindre skåpbil.

Oväntat raffinerade köregenskaper

Köregenskaperna är också en viktig styrka för modellen, vilket demonstrerades av det exemplar bestyckat med en 1,4-liters bensinmotor som jag tilldelades utanför Audi Forum.

Denna instegsmodell är nog den minst exalterande versionen av Audi A2 räknat i rena nördpoäng, men känns tack vare sin tysta och lättkörda drivlina nästan oförskämt modern.

Interioren
Interiören i Audi A2 är oväntat ombonad

Framför allt är bilen stabil och tyst i högre farter, på ett sätt som är tämligen unikt för en småbil från det tidiga 2000-talet. Detta i kombination med en ombonad interiör och bra åkkomfort ger bilen verklig storbilskänsla, och innebär att långa motorvägsresor kan avverkas utan problem.

Effekten på 75 hästkrafter är något i underkant, men tack vare den låga vikten och korta växlar hänger man ändå med bra i trafiken.

En titt på föregångarna till Audi A2

Efter en knapp timmes körning svängde vi in vid Audi Traditions facilitet i Neckarsulm, där vi innanför dörrarna möttes av konceptbilarna Ringo från 1995 och AL2 från 1997.

Konceptbilarna Ringo, AL2 och AL2 Open End.

Koncepten är båda byggda i aluminium och bär klara släktdrag med den färdiga Audi A2. Särskilt AL2-konceptet känns igen med samma siluett, dörrantal och invändiga layout som på produktionsbilen.

På plats fanns även en version av AL2 kallad Open End, med tvådörrarskaross och ett öppningsbart tygtak. Att detta koncept inte nådde produktion kan konstateras vara en förlust för soldyrkare med dille på bränsleekonomi.

En kommersiell flopp

Trots sina många styrkor blev Audi A2 emellertid aldrig någon kommersiell framgång för Audi. Bilen var helt enkelt för dyr och försäljningen levde inte upp till förväntningarna.

Efter drygt fem år och 176 377 byggda bilar upphörde tillverkningen år 2005, och modellen fick aldrig någon uppföljare.

Av denna anledning omtalas Audi A2 ofta som en flopp.

Under besöket på Audi Tradition fick vi emellertid tillfälle att möta flera av de ingenjörer som jobbade på projektet när det begav sig, och de är av en helt annan åsikt.

En viktig modell för Audi

Att A2 var en viktig modell för Audi märks inte minst på den entusiasm för modellen som fortfarande finns inom företaget.

Ingenjörerna framhåller gärna att A2 var märkets första verkligt massproducerade aluminiumbil, vilket innebar tekniska framsteg som man tog med sig till kommande modeller.

Jämfört med första generationens A8 medförde projektet minskad komplexitet och ökad automation, i kombination med nya metoder för svetsning, nitning, gjutning och limning.

Audi a2
A2 var Audis första massproducerade aluminiumbil.

Detta möjliggjorde en produktionsökning från 70 till 300 bilar om dagen.

Projektet medförde även lärdomar relaterat till att blanda aluminium, stål och kompositer i samma bil, vilket man fick användning av i senare modeller av bland annat A8, TT och R8.

Ett skrytbygge för Volkswagen

A2 fyllde även en viktig roll som reklampelare för vad Volkswagengruppen kunde åstadkomma runt millennieskiftet.

Med sin aluminiumkaross, smarta paketering och vuxna köregenskaper var bilen helt enkelt något av ett skrytbygge.

Den allra skrytigaste versionen av bilen heter 1,2 TDI – ofta kallad 3L – och stoltserar med att vara världens första fyradörrars “trelitersbil”.

Det innebär att den har en bränsleförbrukning på under 3 liter per 100 kilometer, vilket än idag är en anmärkningsvärd siffra.

Även denna udda fågel fick jag tillfälle att stifta bekantskap med under besöket i Neckarsulm, och det kommer ni att få läsa mer om i en kommande text på Högsta Växeln.

Tekniska data

Audi A2 1.4 (2000)

Motor: 1,4-liters, 4-cylindrig, bensin, 75 hästkrafter, 126 newtonmeter
Kraftöverföring: 5-växlad manuell växellåda, framhjulsdrift
Acceleration 0–100 km/h: 12,0 sekunder
Toppfart: 173 km/h
Vikt: 895 kg
Mått (längd/höjd/bredd): 3826/1673/1553 mm