BMW låter svenska förare släppa ratten – vi har testat systemet
BMW Highway Assistant kommer till Sverige. På godkända motorvägar kan föraren släppa ratten och bekräfta filbyten med en blick mot sidospegeln. Vi har redan testat systemet i Spanien – med blandad framgång.
Att hålla händerna på ratten har länge varit en ganska grundläggande del av bilkörningen.
Nu lanserar BMW ett system i Sverige som under vissa förutsättningar låter föraren släppa taget.
Highway Assistant hjälper till med styrning, acceleration, inbromsning och avstånd till framförvarande bil. Funktionen fungerar på godkända motorvägssträckor i hastigheter upp till 130 km/h.
Föraren måste däremot fortsätta titta på vägen, övervaka trafiken och vara beredd att omedelbart ta över. Det handlar om förarassistans, inte självkörning.
Vi har testat systemet i Spanien
Högsta Växeln provade Highway Assistant under den europeiska provkörningen av nya BMW iX3 i Spanien.
Resultatet var blandat.
Det gör att vi inte riktigt delar pressmeddelandets odelade entusiasm. Ambitionen är att avlasta föraren under långa motorvägsetapper, men våra erfarenheter visar att det finns anledning att återkomma till hur systemet fungerar i praktiken.
Den svenska lanseringen blir därför särskilt intressant. Hur väl det fungerar på våra vägar återstår att testa.
Bilen byter fil efter en blick
En av funktionerna som sticker ut är möjligheten att bekräfta ett filbyte genom att titta mot sidospegeln.
När systemet föreslår en sådan manöver kan föraren godkänna den med blicken. Därefter genomför bilen filbytet automatiskt, förutsatt att villkoren är uppfyllda.
Med aktiv navigering i BMW Maps kan assistansen även omfatta vissa motorvägskorsningar och avfarter. Information om när funktionen är tillgänglig visas i BMW Panoramic Vision.
Det betyder däremot inte att bilen kan hantera valfri väg eller trafiksituation på egen hand.
Och systemets tekniska gräns på 130 km/h ändrar förstås inte vägens hastighetsbegränsning.
Kommer till fler modeller än iX3
BMW anger att Highway Assistant initialt erbjuds till följande modeller med BMW Operating System X:
- Nya BMW iX3.
- Nya BMW 3-serien.
- Nya BMW X5.
- Nya BMW 7-serien, producerade från juli 2026.
Fler modeller inom Neue Klasse-familjen ska få stöd efter hand.
För befintliga kunder med kompatibla bilar krävs mjukvaruuppdateringen Remote Software Upgrade 11/26. Den beräknas bli tillgänglig i november.
Därefter kan funktionen aktiveras digitalt via BMW ConnectedDrive Store, direkt i bilen eller genom kundens BMW-konto.
Något svenskt pris för Highway Assistant anges inte i beskedet.
Fungerar över landsgränserna
Enligt BMW är Highway Assistant tillgängligt på 18 europeiska marknader.
Har kunden köpt och aktiverat funktionen kan den användas i länder där den är godkänd, när övriga förutsättningar är uppfyllda. Vid körning i ett land där Highway Assistant inte är tillgängligt återgår systemet till Driving Assistant Plus.
För svenska BMW-kunder innebär lanseringen att ytterligare en del av körningen kan skötas med händerna i knät.
Uppmärksamheten behöver fortfarande vara på vägen.