Tesla och Elon Musk stäms – anklagas för att ha lurat marknaden
Teslas självkörande teknik är återigen i blåsväder. Den här gången handlar det om en stämning från aktieägare som anklagar både företaget och Elon Musk för att ha vilselett marknaden.
Det rapporterar Automotive News.
Aktieägarna rasar efter robotaxi-kaos i Austin
I slutet av juni visade Tesla upp sina självkörande robotaxibilar för första gången i hemstaden Austin, Texas. Resultatet blev allt annat än felfritt.
Vittnesmål och filmklipp visar hur bilarna körde för fort, bromsade tvärt, svängde upp på trottoarer, körde in i fel körfält och släppte av passagerare mitt i trafikerade flervägsleder.
Börsreaktionen lät inte vänta på sig. På bara två handelsdagar föll Teslas aktie med drygt sex procent, vilket motsvarar ett börsvärde på runt 68 miljarder dollar.
”Laserfokuserade på Austin” – sa Musk
Stämningen, som lämnades in den 4 augusti, menar att Elon Musk och Tesla medvetet överdrev hur bra den självkörande tekniken faktiskt är.
Bland annat pekar man på ett uttalande från Musk i april där han sa att Tesla var ”laserfokuserade på att lansera robotaxi i Austin i juni.” Samma dag påstod företaget att deras teknik möjliggör en ”säker och skalbar utrullning i olika geografier.”
Både Teslas nuvarande finanschef Viabhav Taneja och tidigare CFO Zachary Kirkhorn är också nämnda i stämningen.
Kritiken växer – samtidigt som efterfrågan sjunker
För Tesla är robotaxi-projektet avgörande. Intresset för märkets nuvarande elbilar har börjat dala och Musks politiska utspel har skapat backlash.
Musk vill kunna erbjuda robotaxi till hälften av USA:s befolkning innan årets slut, men det kräver både regulatoriskt godkännande och förtroende från allmänheten.
Stämningen leds av aktieägaren Denise Morand och gäller för perioden mellan april 2023 och juni 2025.
Tesla fälld i dödsolycka – tvingas betala miljardbelopp
Det juridiska trycket på Tesla ökar. Den 1 augusti beslutade en jury i Florida att Tesla bär 33 procent av ansvaret för en dödsolycka 2019 där företagets självkörande mjukvara var inblandad.
En 22-årig kvinna omkom och hennes pojkvän skadades allvarligt. Tesla dömdes att betala motsvarande cirka 2,6 miljarder kronor i skadestånd. Företaget planerar att överklaga och skyller på föraren.
Tesla har ännu inte kommenterat de nya anklagelserna.